Webáruház
Mamáknak, papáknak, nagyszülőknek
Fél éves koron túl az emésztési és felszívódási folyamatok már lassan alkalmassá válnak az anyatej mellett a zöldség és gyümölcslé elfogadására is. Általában nem jelennek meg még a fogacskák, a csecsemő nem "rág", de a nyelve és erős fogínye segítségével a szájában a keverő mozgásokat próbálgatja. Veleszületett reflexes nyelése kezd átalakulni tudatos tevékenységgé. Nyelvét irányítottan mozgatja, a baba készen áll a folyékony ételek mellett a félfolyékony állagúak elfogadására is.
Milyen legyen a kiegészítő táplálék?
- Gazdag energiában, fehérjében, vitaminokban és nyomelemekben, különösen vasban
- Tiszta és biztonságos
- Könnyen elkészíthető és a gyermek szeresse
- Megfizethető áru és sok helyen megvásárolható
A kiegészítő táplálás bevezetése lépcsőzetes, hosszú folyamat. Kezdetben 2-4-6 mokkás kanálnyi almát vagy őszibarackot kínáljanak a babának szoptatás után. A csecsemő tiltakozásakor 2-3 napra függesszék fel a kóstolást, vagy más ízzel próbálkozzanak. A későbbiekben lehet banánt, körtét, meggyet és paradicsomot kínálni. Kerüljék az apró magvas gyümölcsöket, az epret, málnát és a kiwit. Amikor már szívesen eszi a gyümölcsöt és legalább 50-100gr-ot, akkor próbálkozhatnak a főzelék és gabonapép bevezetésével. A főzelék alapja a burgonya legyen, ami a mennyiség kétharmad részét tegye ki. Eleinte színezzék almával, meggyel, banánnal, répával, céklával, sütőtökkel, sóskával, spenóttal, salátával stb. A főzelék készítéséhez lehetőség szerint ne használjanak sót és cukrot.
Legjobb, ha párolják a zöldségféléket, majd kevés lefejt anyatejjel, esetleg tápszerrel összekeverve kínálják a tejföl sűrűségű pépet. A párolásnál megmaradnak a természetes ízek és nincs szükség okvetlenül sózásra sem. Javaslom a darálást, mert ezzel szabályozni tudják az ételek állagát, nem kerül bele levegő és az emésztést segítő rostok is megmaradnak. A darált ételek segítik a fogzást és a pici megszereti a rágást is. A babák nem „ ízvadászok”, ezért egyszerre több adag ételt elkészíthetnek. Fontos, hogy az etetésig légmentesen záródó pohárba tárolják a főzeléket, melyre ráírható a tartalom és az elkészítés időpontja is. Csecsemő és kisgyermek korban alakulnak ki a későbbi táplálkozási szokások, ezért nagyon fontos, hogy konyhatechnikailag is minél egészségesebb táplálékot kapjanak a kicsik.
A baba táplálásában a 6-8 hónapos kor újabb jelentős változásokat hoz. Általában kibújnak az első fogak, amelyek természetesen harapásra még nem alkalmasak, de arra igen, hogy a baba a felaprított ételt falattá alakítsa a szájában. Majszoló étkezése már alkalmassá teszi az ízek elkülönítésére is. 8-12 hónapos korban egyre több mindent fogyaszthat a kicsi. Fogai a pépes étel továbbaprításán kívül már a falatok harapására is alkalmasak. A húsokat még célszerű darálni, krémesíteni. Célszerű egészen laza rostúakat, mint a csirke, pulyka, nyúl választani, nehogy a fogacskák közti résbe beakadjon és a baba ellenérzését váltsa ki. A nehezebben emészthető kelkáposztát, karfiolt, karalábét is kipróbálhatják. A főzelék berántása nem szükséges, inkább párolják ezeket is saját levükben. A párolás során nem főnek ki az értékes vitaminok, tápanyagok.
Egy éves korig semmiképpen ne adjanak tehéntejet, mézet, mákot, diót, mogyorót, mandulát még őrölve se. Az etetés mellett gondoljanak a megfelelő folyadékpótlásra is!
A gyermekek testének körülbelül 70-78 százaléka víz. Testünk vízháztartásának egyensúlya életfontosságú, és míg felnőttként tudatosan odafigyelhetünk erre, a csecsemő és kisgyermek vízháztartásának egyensúlyát a felnőtteknek kell figyelemmel kísérnie. A csecsemő napi folyadékszükséglete egyébként testsúlyának körülbelül egy hatoda. Úgy is számolhatják, hogy testsúly kilogrammonként 150 ml naponta. Így egy 6 hónapos, 6 kg testtömegű kisbaba napi folyadékigénye közel 1 liter, míg egy 8 kilós csecsemőnek körülbelül 1,2 liter folyadékra van szüksége - de ebbe beleszámít a gyümölcsökben, levesekben, szószokban lévő folyadék is.
Csecsemők legmegfelelőbb itala 6 hónapos korig az anyatej, általában még kánikulában sem szükséges külön itatni a gyermeket, inkább kínáljuk többször mellel. Amennyiben 6 hónapos kor felett már kapnak folyadékpótlást, és ismerkednek az ízekkel, akkor a víznek minőséginek, biztonságosnak, minden szennyeződéstől mentesnek kell lennie akkor is, ha ételhez, italhoz használják fel.
6 hónapos kor fölött a gyermeket az alábbiak szerint itassuk:
|
A szoptatás egyedülálló előnyeit senki nem vitatja. Nagyon fontos hogy, a kizárólagos anyatejes táplálás után is tegyenek meg mindent az egészséges táplálás érdekében. Csecsemőkorban alakulnak ki az egész éltre meghatározó táplálkozási szokások, ezért az anyák és családok felelőssége óriási.
Csetneki Julianna
szülésznő, szakértő