Szoptatás és a mellápolás a várandósság alatt és a szülés után
Mellápolás a várandósság idején különösen fontos. Hasznos tanácsokat oszt meg veled Csetneki Julianna ebben a cikkben.
Mellápolás a várandósság idején különösen fontos. Mellét lehetőleg ne mossa szappannal, mert az szárítja a bőrt. Tusolás után kenje be testápolóval vagy speciális stria krémmel illetve olajjal. A bedörzsölés egyben a bőr és a kötőszövet frissítő edzését is jelenti. Az emlők nagymértékű növekedésének kedvezőtlen hatásait ellensúlyozhatja speciális mellizom tornával és megfelelő melltartó viselésével. A jó melltartó követi a mell természetes egyéni formáját, nem szorít, nem nyom. Lehetőség szerint olyan anyagút válasszon, amely elasztikus összetevők mellett minél több pamutot tartalmaz. Fontos, hogy a mama már várandósságának elején figyelje meg az emlőbimbó alakját és ingerlésre kiemelkedési készségét. Abban az esetben, ha a bimbó lapos vagy befelé fordult, akkor az újszülött nem tudja vagy csak nehézségekkel a szájába venni. Speciális bimbókiemelő használatával a várandóság vagy az első szoptatások előtt a nehézség orvosolható.
Azok a kismamák, akinek szivárog az előteje, viseljenek a melltartóban cserélhető, higiénikus betétet. Azok a melltartóbetétek a legjobbak, melyeket két tapadó csík biztonságosan rögzít.
A szoptatás rendszeressége, ideje elsősorban az újszülöttől függ. A tápszer 3-4 óra alatt ürül ki az újszülött gyomrából, az anyatej könnyebb emészthetősége miatt kb. 1,5-2 óra alatt. Emiatt a csak szoptatott újszülöttek általában 3 óránál gyakrabban kívánnak szopni. Első napokban a gyakori szoptatás serkenti a tejtermelést és valószínűleg fokozatosabbá, kevésbé drasztikussá teszi a tejbelövellést. Az első napokban két mellből kb. 10-10 percig javasoljuk a szoptatást. Majd a tejbelövellés (3.-4. nap) után már általában elég egy mellből szoptatni, hogy azt az újszülött minél jobban kiürítse. Mindenkor figyelembe kell venni a baba igényét, szopási készségét.
Szoptatási testhelyzetek közül az első napokban legkényelmesebb az oldalfekvés. Az újszülött akkor szopik helyes pozícióban, ha a feje teljesen szemben és közel van az anya melléhez. A baba gyomrának pontosan az anya gyomrával szemben kell lennie. Amikor a baba az arcával nem fordul a mell felé, azt az arcfelét simogassa, amerre fordulnia kell. A mellbimbóra kipréselt tejjel érintse, simogassa a kicsi ajkát, erre egyre nagyobbra nyitja a száját. Amikor már elég nagyra nyitotta a száját - szinte ásít - akkor helyezze be mellét a szájába. A baba akkor szopik jól, ha az egész mellbimbót a szájába vette a bimbóudvar nagy részével és a nyelve a mell alatt van.
A mell túltelítődése a szülés utáni 2. és 5. nap között szokott előfordulni, de később is jelentkezhet. Néha olyan feszessé válik a mell, hogy az újszülött nem tud „ráharapni” a bimbóra. Sok anyának jól esik ebben a helyzetben a meleg borogatás, vagy segíthet a szoptatás vagy fejés előtti melegvizes zuhany. Kaphatók speciális hűthető-melegíthető melltartó betétek. Különösen hatékony az a típus, amiben termo gyöngyök vannak. A tejáramlás serkentését segíthetjük a tejtermelő mirigyek és csatornák masszírozásával. A pangó tejet fontos kiüríteni, mert az könnyebben fertőződhet.
Az első napok nehézségei eltörpülnek a sikeres, tartós szoptatás boldogsága mellett.
Csetneki Julianna
szülésznő, szakértő
Fotó: Bigstockphoto